Běhání, běhání, to nám smutky zahání!

07.09.2017

Začala jsem běhat už před 8 lety. Důvod byl jediný: zhubnout! Bydlela jsem v Břeclavi, kde je to samá rovinka a tak bylo běhání v podstatě jednoduché. Jak já jsem to neměla ráda! Po pěti kilometrech jsem se těšila že už bude za pár metrů konec. Trápila jsem se se zadýcháváním, všechno mě bolelo a běhání mi nepřinášelo absolutně žádnou radost.

Před 3 roky jsem se dostala do fáze, kdy jsem chodila běhat ´, abych si vyčistila hlavu. Nicméně jsem u toho pořád funěla jak lokomotiva a sem tam přišla bolest kloubů.

Až s Martinem jsme běhání dali nějakou rovinu a cíl a mě to začalo bavit. Nebudu Vám nic nalhávat, běhat o 15 kg lehčí je opravdu paráda! Dostala jsem se k běhům v délce 11 - 18 km. Neskutečně skvělý zážitek. Jenže přišly zdravotní komplikace v podobě velkých bolestí pravé kyčle a pravého kolene. První co mě napadlo, bylo zeptat se Martina, kde by mohl být problém. A tak jsme se vydali na běžecký ovál, aby viděl jak běhám. Martin zjistil, že mám nejenom špatný nášlap pravé nohy (a proto bolest kyčle), ale taky špatný odraz pravé nohy ( a proto bolest kolene). Čekalo mě dvou měsíční přeučování nášlapu i odrazu, koupě kvalitních bot určených přesně na terén, který běhám a výroba ortopedických vložek na míru. Ano, jsem trošku blázen, ale běh mě opravdu chytl a chci na jaro zkusit svůj první půlmaraton! Absolvovala jsem diagnostiku běhu v brněnském Triexpertu, kde mě natočili na video při běhání na běžeckém pásu, změřili rozložení váhy při stoji a pak mi doporučili boty, ve kterých jsem se proběhla na prodejně. Vážení, mám velikost nohy 39-40 a boty na běhání mám 42! 

Běhání je totiž opravdu věda a není to jen o tom, že si koupíte nějaké boty na běhání. Tady jsem našla video, které ukazuje 3 nejčastější chyby:

https://www.prozeny.cz/clanek/behame-vsichni-ale-pry-spatne-take-delate-tyhle-3-nejcastejsi-chyby-36207

S chutí do toho a hodně kilometrů Vám přeji!!!