Cukr!!! Magické slovo vládnoucí článkům na internteru o zdravém životním stylu... Strašák pro všechny.

23.08.2017

O cukru, glykemii, glykemickém indexu, zdravých náhradách cukru atd. jsem četla hodně článků. Je to dost složité téma a v každém článku najdete jak pravdivé, tak zavádějící informace.

Obecně vzato, články tohoto typu lidi vyděsí nebo vyvolají ještě větší pocit zmatenosti... Výsledkem toho je, že člověk pak vysadí úplně sacharidy a zadělá si na celoživotní strádání a boj s váhou, která kolísá. Postava se deformuje, přichází zdravotní problémy, nabourá se psychika, výkyvy nálady, únava... Bez odborníka se běžný člověk neobejde! Profesionální sportovci mají kolem sebe vždy takového člověka. Vyznat se v tom, kdo je nebo není opravdový odborník je další skoro neřešitelný problém. Obecně řečeno, 9 z 10 takovýchto "dietologů" vám uškodí. První skupina odborníků jsou teoretici. Ví, jak vše funguje, ale z praxe zkušenosti nemají... Takoví vám nepomohou. Druhá skupina jsou praktici, kteří mají vše načteno z internetu, ale nerozumí tomu komplexně. Jsou to experimentátoři a jsou přímo nebezpeční. Třetí skupina jsou prodejci různých výživových doplňků, hubnoucích přípravků a podobně, propagátoři "zdravého životního stylu". Neví vůbec nic. Pryč od nich! Poslední skupina jsou opravdoví odborníci – profesionálové. Na takovéto těžko narazíte, je to téměř nemožné se k nim dostat. Je to náhoda! A co si budeme povídat, jsou drazí. Mají totiž teoretické znalosti, praktické zkušenosti a hlavně výsledky!!! Já to štěstí měla a spolu se mnou i pár dalších...

Cukr je pro tělo nezbytným zdrojem energie a palivem pro buňky – ale pozor na množství. V krvi ho nesmí být ani hodně, ani málo a ve správném rozmezí se glykemie udržuje díky činnosti hormonů.

Když tělo nefunguje

Hormonální systém zajišťuje, aby byl neustále dostatek glukózy pro práci buněk, ale také aby se glukóza zbytečně nehromadila. Zatímco hormonů, které dokážou glykemii zvýšit, tělo produkuje několik, existuje jen jediný hormon, který koriguje její vzestup po jídle, a tím je inzulin.

Zvláštní důraz na složení jídelníčku (s ohledem na sacharidy) by tak měli dávat nejen lidé, u nichž už byla cukrovka prokázána, ale také ti, kteří se chtějí této nemoci vyhnout, případně touží zhubnout či si udržet váhu. Rozhodně to neznamená odmítání veškeré stravy s obsahem sacharidů, které přirozeně hladinu krevního cukru zvyšují – jde spíš o to, vědět, jak moc a jak rychle to různé druhy potravin dělají.

Všude čtete o GI, čili glykemickém indexu, jenže tato problematika je složitější a to, co jsem našla na internetu je pravda tak z 50 %!

Častá konzumace potravin s vysokým GI – patří sem například pečivo z bílé mouky, hranolky, sladkosti, slazené snídaňové cereálie či rozvařená rýže a kaše – zvyšuje pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění a podporuje ukládání tukových zásob, což jsou rizikové faktory i pro rozvoj diabetu. Brzy po jídle se totiž znovu dostaví hlad – jednoduše proto, že rychlý nárůst glykemie po konzumaci potravin s vysokým GI vyvolá "rychlou akci" inzulinu, který hladinu glukózy pohotově sníží a tělo získá dojem, že je třeba ji opět bystře doplnit (nejlépe konzumací něčeho pořádně sladkého).

Chytré kombinace pro zdraví i linii

Do jisté míry záleží také na kombinaci potravin – některé totiž mají schopnost zpomalovat vzestup glykemie po jídle. Příznivě působí rybí oleje, zelený čaj či skořice. Když tedy například jíte chléb, je příhodné ho namazat kvalitním tukem, protože tuk zpomaluje vstřebávání sacharidů ze zažívacího traktu. Pro udržení co nejvyrovnanější hladiny cukru v krvi je proto výhodné nekonzumovat čistě sacharidové pokrmy, ale doplňovat je vždy vlákninou (zelenina, ovoce), bílkovinou (sýr, libové maso) či trochou zdravého tuku (oleje, ořechy).

Zdravější alternativy cukru

Pro základní orientaci si ujasněme některé pojmy. Fruktóza (cukr ovocný) a glukóza (cukr hroznový) jsou monosacharidy. Klasický cukr, tedy sacharóza, je složený disacharid, tvořený molekulou glukózy a fruktózy. Klady a zápory těchto dvou jednoduchých sacharidů by vystačily na celý článek.

Ještě pár slov k bílému řepnému a hnědému třtinovému cukru – je ten druhý zdravější? Především je nutné říct, že je to stále sacharóza, tedy cukr. Hnědý třtinový neprošel rafinací, proto obsahuje i vlákninu a minerály, ovšem ve výživově zanedbatelném množství. Navíc ne každý hnědý cukr je přírodní třtinový, může se jednat o nabarvený bílý cukr (informace najdete na obalu).

Med do vlažného čaje

Určitě stojí za zmínku, že všechny cenné látky se v medu vyskytují pouze v "surovém" stavu, tedy do zahřátí na zhruba 40 stupňů, pak se většina přínosů ztrácí. Pozor na pasterizovaný, čili tepelně průmyslově zpracovaný med!

S obilnými slady můžete péct

Vznikají přirozenou fermentací pšenice, ječmene, kukuřice a rýže. Strukturou a vzhledem se blíží medu, méně sladí, ale lze je použít při pečení. Nevýhodou je jemná pachuť, která je nejméně cítit u rýžové varianty. My osobně doporučujeme jen rýžový.

K pečení je ideální sušená třtinová šťáva

Z přidaných cukrů je asi nejlepší variantou rapadura, též zvaná panela, která vzniká sušením čerstvě sklizené šťávy z cukrové třtiny. Kromě toho, že má glykemický index kolem 35, obsahuje až pětkrát více minerálních látek než třtinový cukr. Nepodléhá rafinaci, je zpracovávána přirozeně, proto se prodává v bio kvalitě.

Sirupem osladíte dort nebo kaši

Dosladit hotové jídlo se dá i sirupem. Opět doporučuji rýžový.

Sušené ovoce do pečiva

K dochucení je škoda nevyužít velmi sladce chutnající ovoce. Rozinky či datle můžete s trochou vody rozmixovat na kaši a přidávat do tmavých těst (třeba do litého perníku či čokoládové buchty). Koupíte je i jako hotovou pasu a rozemletý prášek. Tělu tak dodáte kromě energie také vlákninu a minerály.

Stévie? S tou opatrně!

Rostlina, která je třicetkrát sladší než cukr, ovšem neobsahuje žádné kalorie. Zdá se to jako všeřešící zázrak. Má to však pár háčků. Sladká chuť normálně znamená zrychlení přesunu glukózy z krve do buněk, aby bylo místo na další dávku cukru. Jenže po stévii žádné sacharidy nepřijdou. Naopak nastane pokles glykémie doprovázený uvolněním stresových hormonů, což má vliv na celkové zdraví. Následkem je potlačení imunity, prozánětlivé prostředí a hypofunkce štítné žlázy. Pro občasné použití můžete lístky doma pěstované rostlinky namočit do malého množství vody a tou osladit marmeládu, moučník nebo čaj.

Březový cukr na pečení

Má název xylitol a jde o přírodní sladidlo, které se získává nejčastěji z březové šťávy. Vypadá i chutná jako cukr, ale má o polovinu menší kalorickou hodnotu než známý "bílý jed". Kromě toho, že je vhodný i pro diabetiky, brání ulpívání zubního plaku, snižuje tedy náchylnost k tvorbě kazů.

Perník dostane správný odstín díky melase

Melasa je vlastně extrakt z cukrové třtiny nebo řepy, má konzistenci medu a suverénně nejvyšší množství cenných látek. Kromě vitaminů skupiny B je to především železo a také vápník, draslík, hořčík a zinek. Tento vedlejší produkt výroby cukru se používá hojně při pečení, i když má poměrně výraznou chuť a hlavně barvu.

Trochu jiné pečení

Když se pustíte do pečení a vaření s náhražkami cukru, je třeba se pídit po receptech přizpůsobených sladivosti konkrétních produktů. Nelze totiž plošně uvést, že například tři lžíce sladu odpovídají sto gramům cukru. Tekutá sladidla se navíc v těstech chovají jinak než moučkový nebo krupicový cukr – v třených těstech dělají neplechu při šlehání se žloutky atd. Zkrátka musíte buď experimentovat, nebo používat již "vyladěné" postupy.