Tloustnete a jste unavení?

14.07.2017

Signály, že vaše štítná žláza není v pořádku! Možná si myslíte, že jste jen přepracovaní, že byste už potřebovali dovolenou. Ale možná je všechno jinak a za vaši únavu, neklid a nespavost může onemocnění štítné žlázy.

Stres v práci, honička doma a k tomu vedro...

Kdo by nebyl unavený a podrážděný. Jste na tom podobně a nejste schopni se tohoto stavu zbavit? Může jít o první signály, že vaše štítná žláza nepracuje, jak by měla. Pokud není štítná žláza v pořádku nastupuje špatná nálada, vyčerpanost, deprese, nesoustředěnost, poruchy paměti a třeba i tloustnutí.

Než se tedy budete snažit změnit životní styl – změníte jídelníček, více budete odpočívat, začnete se hýbat – je dobré zajít nejprve k lékaři. Nedostatek či přebytek hormonů stítné žlázy může rozhodit celé tělo, protože ovlivňují všechny metabolické děje v těle a chod všech orgánů. Rozhozená štítná žláza má vliv na kardiovaskulární systém, tepovou frekvenci, činnost svalstva, tvorbu krvinek, kostí, ostatních žláz s vnitřní sekrecí, ovlivňuje metabolismus... Víc ohrožení jste, když se štítnou žlázou mají potíže pokrevní příbuzní anebo trpíte některým z autoimunitních onemocnění, třeba cukrovkou. Vyšší riziko je po padesátce, po operaci štítné žlázy a podobně. Proto je lepší podstoupit jednoduchý krevní test.

Na rozdíl od zvýšené činnosti štítné žlázy, která se rozpozná brzy – pocení, třes rukou, bušení srdce, padání vlasů, vystoupnutí očí, můžete se sníženou funkcí žít bez povšimnutí.

Malý test vám může napovědět.

Stačí 5x ANO a měli by jste si zajít na vyšetření ke svému lékaři:

– většinu času se cítím unavený, mám málo energie a slabou výdrž
– nemůžu jasně přemýšlet, obtížně se koncentruji a mám slabou paměť
– mám potíže s činností střev, často trpím zácpou
– přibral jsem, ačkoliv dodržuji zásady zdravého životního stylu (vyvážená strava, pravidelný pohyb)
– pokožku a vlasy mám suché, vybledlé, nezdravé, nehty se mi lámou
– většinu času je mi zima, i když se ostatí lidé cítí pohodlně
– moje reflexy a pohyby jsou zpomalené
– zvýšil se mi krevní tlak a mám pomalý tep
– zvýšila se mi hladina cholesterolu
– mám sucho v krku a chraptím
– často mívám mravenčení v končetinách
– zhoršil se mi sluch